Sklo je ozdobou interiéru, ale svoje miesto má aj v exteriéri

Sklenené prvky v interiéroch, ale ani vo vonkajšom prostredí nie sú nijakou zvláštnosťou, používajú sa stále viac a objavujú sa aj v nečakaných polohách, doposiaľ nezvyčajných. Moderné materiály sa osvedčili hlavne z hľadiska dlhej životnosti, bezúdržbovosti či nadčasovosti, a tieto vlastnosti sa cenia, lebo stavby sa nerealizujú na rok či dva, ale mali by vydržať desaťročia.

Sklenené plochy odolajú aj vode

Do tvorby moderných stavieb sa implementuje sklo stále častejšie, nechýba už asi v žiadnom interiéri či exteriéri, spája v sebe luxus a eleganciu, kvalitu s praktickosťou a bezpečnosť je takisto zabezpečená. Priehľadné sklo je žiadané v priestoroch s minimálnym prísunom svetla, pretože ho prepúšťa a zaistí tak jeho vnikanie do vnútra miestností.

Exteriér je však takisto spojený so sklom, prevažne ide o zábradlia na jednotlivé schodiská či terasy, kde je skvelým a nevyhnutným doplnkom pri zaisťovaní bezpečnosti, ale aj dizajnu a štýlu celého diela. Konštrukcie sa rokmi menia, zdokonaľujú a k nim sa sklenene zabradlie exterier prispôsobujú aj doplnkové konštrukcie, ktorých cieľom nie je iba sfunkčnenie prvku, ale aj jeho zakomponovanie do navrhnutého štýlu stavby. Zábradlia zo skla sa objavujú pri schodiskách do obchodných centier či administratívnych budov, ale aj do hotelov a podobne.

Mnohorakosť úpravy povrchu skla je jeho prednosťou, môže byť iba jednoduché, priehľadné alebo v matnej či pieskovanej alternatíve, s grafickou potlačou, ale aj vo farebnej verzii, možností je veľa. Zábradlie treba do podlahy ukotviť, a to je možné z hornej strany alebo zboku, ak má byť profil ukotvený nenápadne a čisto, treba jeho kotviace prvky skryť pod nášľapnú vrstvu.

Balkóny so skleneným zábradlím

Pri tvorbe architektúry v exteriéri sa treba zamerať na používanie adekvátne odolných materiálov, aby vydržali poveternostnú záťaž, potom sa to však odzrkadlí aj na cene celého produkty. Nehrdzavejúca oceľ je momentálne najlepším riešením, odoláva všetkým neduhom počasia a jej ošetrovanie nie je nákladné. Oceľ je možné použiť v lesklom alebo matnom prevedení, to platí aj o madle, ktoré sa k zábradliu zvykne prispôsobovať.

About the Author

You may also like these